Przejdź do głównej zawartości

Ćwiczymy buzię i język

Dzisiaj pierwsza porcja ćwiczeń praktycznych. Kwestią kluczową w terapii logopedycznej jest uzyskanie u dziecka prawidłowego ułożenia warg i języka. Niestety z tym zwykle bywa problem. Dlatego od najmłodszych lat trzeba ćwiczyć język, usta, policzki i oddech. Te wszystkie elementy wpływają na prawidłową wymowę poszczególnych głosek. Nawet jeśli maluch mówi dobrze - warto czasem się pobawić. To zaprocentuje w przyszłości.Dzisiaj ćwiczenia warg:
1 . Wymawianie na przemian „ a-o” przy maksymalnym oddaleniu od siebie wargi górnej i dolnej.
2. Oddalanie od siebie kącików ust – wymawianie „ iii”.
3. Zbliżanie do siebie kącików ust – wymawianie „ uuu”.
4. Naprzemienne wymawianie „ i – u”.
5. Cmokanie.
6. Parskanie / wprawianie warg w drganie/.
7. Masaż warg zębami ( górnymi dolnej wargi i odwrotnie).
8. Dmuchanie na płomień świecy, na watkę lub piłkę pingpongową.
9. Układanie ust jak przy wymowie samogłosek ustnych, z wyraźną, przesadną artykulacją warg, np. w kolejności: a-i-o-u-y-e, u-a-i-o-e-y, o-a-y-i-u, e-y-i-o-a-u, u-i-y-a-o.
10. Wymowa samogłosek w parach: a-i, a-u, i-a, u-o, o-i, u-i, a-o, e-o itp.
11. Wysuwanie warg w „ ryjek”, cofanie w „ uśmiech”.
12. Wysuwanie warg w przód, następnie przesuwanie warg w prawo, w lewo. 13. Wysuwanie warg w przód, następnie krążenie wysuniętymi wargami.

Zapraszam do wspólnej zabawy!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Witam w szkolnym gabinecie logopedycznym:-)

Szkolny gabinet logopedyczny już pracuje. Uczniowie klas 1 - 3 maja za sobą pierwsze spotkanie z logopedą. Zapraszam też Rodziców - za pomocą tego bloga będę informowała o moich działaniach i zamieszczała wskazówki do pracy z dziećmi. Zapraszam też Rodziców uczniów, którzy na stałe nie uczęszczają na moje zajęcia - każdy przecież może od czasu do czasu poćwiczyć wymowę:-)

 Gabinet jest wyposażony w mnóstwo programów i gier logopedycznych - o tym już za kilka dni.
 Zawsze dbam o to, aby było kolorowo i wesoło.

Lustro zachęci do robienia minek:-)
Zapraszamy wszystkie dzieci na start w biegu o mistrza wymowy:-)
Wasz logopeda
Violetta Langner

Regulamin zajęć logopedycznych

Wielu rodziców pyta. Udostępniam więc regulamin, który każde dziecko będzie miało wklejony do zeszytu podczas pierwszych zajęć.
Regulamin zajęć logopedycznych na terenie szkoły
Dziecko może zostać zakwalifikowane na zajęcia na podstawie orzeczenia lub opinii PPP, obserwacji wychowawcy/nauczyciela lub badania wstępnego logopedy. Zajęcia odbywają się co tydzień według planu. Dla klas 4 - 7 według potrzeb. Logopeda odbiera dzieci po pierwszym dzwonku przed dyżurką lub ze świetlicy szkolnej. Po zajęciach odprowadza uczniów do wyjścia przy dyżurce, świetlicy lub do klasy na lekcje. Rodzic nie zaprowadza dziecka na zajęcia samodzielnie. W trosce o bezpieczeństwo uczeń nie może sam przebywać na korytarzu czekając na logopedę. Rodzic zakłada dziecku zeszyt formatu A4 i po każdych zajęciach sprawdza adnotacje logopedy potwierdzając je podpisem. Dziecko w domu ćwiczy pod okiem rodzica lub opiekuna zgodnie ze wskazówkami logopedy. W przypadku nieobecności planowanej logopeda powiadamia o tym rodziców …

Byliśmy u logopedy:-)

Wszyscy uczniowie klas 1 - 3 miały okazję rozmawiać z logopedą. Podczas tego krótkiego spotkania pograliśmy w grę edukacyjną i kolorowaliśmy olbrzymia kolorowankę, która niedługo ozdobi nasz gabinet. Z niektórymi uczniami będziemy spotykać się nieco częściej:-)